PODRÓŻE

Codzienność Rock And Sea

BAIAE - Podwodna Tajemnica.

       Nieprzeniknione wody Morza Tyrreńskiego (i w ogóle całe Morze Śródziemne) skrywają wiele tajemnic.

Niedaleko Neapolu, blisko Pozzuoli, wybudowano kiedyś luksusowe miasteczko. Nazywano je Baiae. Ulubione miejsce "wypoczynku" Cezara oraz wielu znamienitych rodów Rzymskich. Wino, sztuka i uciechy cielesne przyświecały wieczornym ucztom. W ciągu dnia, tymczasem odpoczywano na pięknych plażach, relaksowano się w lokalnych łażniach i żródłach termalnych. Najwyższe standardy i pełna dyskrecja. Zasada głosiła "co dzieje się w Bajae, zostaje w Bajae". Może dlatego to właśnie tam Neron zamordował swoją matkę Agrypinę lub spadkobierców rodziny Pisoni (tylko dlatego, że podobała mu się ich willa.

 

       Miasto położone jest na tzw. Polach Flegrejskich, w pobliżu Neapolu, a dokładnie w kraterze wulkanicznym z przed 10 tys. lat. .Jest to obszar bardzo aktywny sejsmicznie. Od tysiącleci dochodzi tam do trzęsień ziemi. Rejon znany jest także ze zjawiska zwanego bradisismo – regularnego, obniżania się lub podwyższania gruntu w wyniku wypełniania się lub opróżniania komór wulkanicznych znajdujących się pod powierzchnią ziemi. Jest to proces dość szybki w skali geologii ale również możliwy do zauważenia przez ludzi. To właśnie za sprawą takiego zapadnięcia się terenu, znaczna część Baiae zatonęła. Pierwsze oznaki stopniowego zalewania miasta zaobserwowano już w IV stuleciu p.n.e. Z czasem było tylko gorzej.

Można sobie tylko wyobrazić przepych i piękno starożytnego miasta, w którym do dziś zachowały się nawet układy ulic. Piękne wille, ogrody, antyczne mozaiki, kolumny czy całe posągi można dzisiaj podziwiać tylko ... nurkując. Niewielkie głębokości oraz ochrona zatoki dają możliwość, nawet nurkom z podstawowym wyszkoleniem, podziwiania podwodnego świata starożytnych Rzymian.

 

     Nazwa miasta, które zamieszkiwało niegdyś kilka tysięcy osób, wzięła się od miejsca pochówku Bajosa, przyjaciela Odyseusza. Już Platon wspominał, w swoich zapiskach, o mitycznej, zatopionej, starożytnej krainie.

Jak widać w każdej legendzie jest ziarno prawdy. :)